EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 95.

Prokuratura po stronie pracodawcy łamiącego prawo

W lutym 2009 roku Inicjatywa Pracownicza w zakładach Cegielskiego weszła w spór zbiorowy z pracodawcą, który omówił rokowań. Powiadomiona prokuratura umorzyła sprawę. Odpowiednie pismo w tej sprawie związek otrzymał wczoraj.

Związek zarzucił ówczesnemu prezesowi HCP Rafałowi Wiatr nie tylko, że nie dopełnił obowiązków nałożonych na pracodawcę zgodnie z art. 8 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, ale negując fakt istnienia sporu zbiorowego, przeszkadzał w jego prowadzeniu czym popełnił przestępstwo z art. 26 ust. 1 ustawy o rozwiązywaniu sporu zbiorowego.

Inicjatywa Pracownicza stała na stanowisku, że pracodawca nie ma prawa wyrokować o istnieniu, czy też nie, sporu zbiorowego, jak również kwestionować żądań strony (związku zawodowego) reprezentującej pracowników w sporze zbiorowym. Uprawnienia pracodawcy są jednoznacznie określone w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych tj. wykonuje żądania lub nie wykonuje żądań zgłoszonych przez związek, natomiast nie może kwestionować i ustalać ich zasadności (czyli co jest, a co nie jest przedmiotem sporu).

W celu prawidłowego przebiegu sporu zbiorowego, pracodawca ma dwa podstawowe obowiązki związane z jego rozpoczęciem (art. 8 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych): (1) niezwłocznie podjąć rokowania w celu rozwiązania sporu zbiorowego w drodze porozumienia, (2) niezwłocznie zawiadomić właściwego Okręgowego Inspektora Pracy o powstaniu sporu zbiorowego. Oba te warunki przez pracodawcę nie zostały spełnione, przez co naruszył on ustawę o rozwiązywaniu sporu zbiorowego.

W uzasadnieniu o umorzeniu sprawy prokuratura faktycznie nie ustosunkowała się do tych kwestii ograniczając się do opisu zaistniałej sytuacji. Umorzenia dokonywała notabene ta sama osoba, która wcześniej skierowała akt oskarżenia przeciwko Marcelemu Szaremu, za zorganizowanie strajków w 2008 roku w HCP niezgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Inicjatywa Pracownicza będzie składała do sądu zażalenie na ww. decyzję.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.