EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Inicjatywa Pracownicza w Volskwagenie żąda skrócenia czasu pracy

Inicjatywa Pracownicza w Volskwagenie żąda skrócenia czasu pracy

20 listopada br., Komisja Międzyzakładowa Inicjatywy Pracowniczej działająca przy zakładach Volskwagena złożyła na piśmie żądania, dając zarządowi 14 dni na ich realizację. Brak realizacji postulatów oznaczać będzie rozpoczęcie procedury sporu zbiorowego, która może zakończyć się strajkiem w fabryce zatrudniającej ponad 10 tys. osób. Inicjatywa Pracownicza domaga się: (1) zwolnienia tempa pracy, (2) skrócenia czasu pracy i zniesienia siedemnastej zmiany, (3) likwidacji banku nadgodzin i wprowadzenia miesięcznego okresu rozliczeniowego oraz (4) równego traktowania wszystkich organizacji związkowych działających w zakładach Volskwagena. Działania te są odpowiedzią na plany zwolnienia 750 osób, które niedawno ogłosił zarząd.

[przeczytaj stanowisko IP w Volskwagenie ws. planowanych zwolnień] [zobacz profil IP w Volskwagenie na Facebooku]

W kolejnych dniach listopada, na bramach zakładu w Antoninku, Wrześni i Swarzędzu rozdawane były informacyjne ulotki, w których wyjaśniamy załodze czym jest spór zbiorowy i czego żąda komisja Inicjatywy Pracowniczej. Poniżej przedstawiamy treść ulotki:

SPÓR ZBIOROWY! Czego żądamy:
1. Zwolnić tempo pracy
2. Skrócić czas pracy: znieść 17. zmianę
3. Zlikwidować bank nadgodzin: wprowadzić miesięczny okres rozliczeniowy
4. Dać równe szanse na prowadzenie działalności związkowej

CO OZNACZA SPÓR ZBIOROWY?
Wobec planu masowych zwolnień, Inicjatywa Pracownicza weszła dziś w spór zbiorowy z zarządem Volkswagen Poznań. Co to oznacza? Pracownicy zrzeszeni w związku oficjalnie wysunęli żądania wobec firmy. Zgodnie z prawem zarząd musi niezwłocznie podjąć rokowania w sprawie spełnienia tych postulatów. Jeśli firma je odrzuci, planujemy szereg akcji protestacyjnych. Równolegle pracownicy będą głosować za albo przeciwko żądaniom i strajkowi. Nawet tydzień strajku, tj. legalnego odejścia od pracy w VW Poznań kosztowałby firmę dużo więcej niż cały rok wypłat dla 750 osób planowanych do zwolnienia. Przecież to nasza ciężka praca sprawia, że ten zakład istnieje i ma fundusze na automatyzację.

CZEGO ŻĄDA INICJATYWA PRACOWNICZA?
Zamiast zwalniać ludzi trzeba wprowadzić rozwiązania, które poprawią warunki pracy. Od dawna pracujemy dłużej i ciężej niż w niemieckich fabrykach VW. Gdy tam tempo pracy spadało a jej czas skracano, u nas nieustannie rosła presja i wydłużano tydzień roboczy. Nie doczekaliśmy warunków jak w Niemczech, a i tak zarząd w Polsce ogłosił zwolnienia. Nie chcemy być ludźmi drugiej kategorii. Mamy dość przyspieszania maszyn do granic możliwości i tak zwanej „polityki ratio”. Żądamy obniżenia tempa pracy i skrócenia jej czasu przy obecnym stanie zatrudnienia. Zbyt wysokie tempo zagraża bezpieczeństwu pracy, dlatego też żądamy realnej pracowniczej kontroli nad ich przestrzeganiem poprzez udział w komisji BHP. Aby warunki w pracy się nie pogarszały, żądamy równych szans w prowadzeniu działalności związkowej w zakładzie. Chcemy likwidacji banku nadgodzin, który wprowadzono pod pretekstem „kryzysu gospodarczego”, a stosowano już w okresie prosperity.

MASZ WPŁYW NA KWESTIĘ ZWOLNIEŃ
Jak widać dotąd, nikt sam nie może się obronić przed zwolnieniem. Nie chroni przed tym ani Twoja jeszcze cięższa praca, ani uniżanie się przed zarządem. Dlatego wszyscy pracownicy, zjednoczeni czy nie, musimy zmobilizować się do działań. Twój wkład jest niezbędny. Co możesz zrobić? Bierz udział w ulotko-waniu i innych akcjach protestacyjnych. Wraz z innymi noś koszulkę „STOP zwolnieniom ludzi. Zwolnić tempo pracy!” - zgłoś się po nią do naszego związku. Twórz swoje materiały ze wspólnymi żądaniami. Dołącz do Inicjatywy Pracowniczej. Tylko razem mamy wpływ na naszą pracę!

Śledź nas na bieżąco, wkrótce pojawią się relację z naszych dalszych działań.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.